Home / کتونی اورجینال جدید / راهنمای انتخاب کتونی مردانه

راهنمای انتخاب کتونی مردانه

به عنوان یک انتخاب زیبا برای استریت استایل مردانه (استایل خیابان) به صراحت می توان به کتانی اشاره کرد. استایل خیابان به پوششی گفته میشود که برای استفاده ی روزمره مورد استفاده قرار میگیرد و مختص جای خاصی نیست. از آنجا که این استایل باید درعین شیک بودن راحت باشد، انتخاب یک استایل اسپرت و مدرن میتواند در عین راحتی زیبا و به روز باشد.
اگر فردی هستید که در طول روز مسافت زیادی را پیاده روی می کنید یا میدوید و یا حتی برای مدت طولانی سرپا هستید, انتخاب یک کفش مناسب برای شما از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
عدم اطلاعات کافی در ارتباط با انتخاب نوع کفش مناسب شما, ممکن است که باعث بروز مشکلات اساسی در سلامتی شما شود. بعنوان مثال بسیاری از مشکلات ناشی از زانو درد, قوزک درد, لگن درد و حتی کمر درد در میانسالی و کهنسالی بواسطه استفاده بیش از حد از کفشهای غیراستاندارد برای یک فعالیت خاص می باشد. از این جهت, برای انتخاب یک کفش مناسب باید یک دانش اولیه در ارتباط با انواع مختلف راه رفتن و نوع کفش مناسب آن داشته باشید.
مکانیزم راه رفتن
از نظر علمی راه رفتن انسان به دو مرحله اساسی تقسیم بندی می شود, که شامل فاز سکون و پرواز پا می باشد. در واقع در زمان راه رفتن وقتی پا روی زمین قرار دارد به آن فاز سکون و وقتی پا روی هوا قرار دارد به آن فاز پرواز گویند. فاز سکون ۶۰ درصد از زمان یک گام را تشکیل می دهد که مهمترین اتفاقات در زمان راه رفتن نیز در همین فاز سکون رخ می دهد و در واقع پایی که روی زمین قرار دارد نقش یک تکیه گاه را برای کل بدن ایفاء می کند. این فاز از زمان برخورد پاشنه پا با زمین آغاز می شود و تا زمان جدا شدن سرپنجه از زمین به طول می انجامد. در این فاز, پا در زمان برخورد پاشنه با زمین به عنوان یک جاذب ضربه عمل می کند و سعی می کند تا حداقل نیرو به سایر نقاط بدن منتقل شود و یا نیروی منتقل شده بصورت یکنواخت به کل بدن منتقل شود, و بلعکس در زمان جدا شدن سرپنجه از روی زمین بصورت یک اهرم عمل می کند تا بتواند نیروی لازم جهت به جلو راندن بدن را تامین نماید. لذا در این فاز بسته به نوع فعالیتی که انجام می دهیم ( مانند راه رفتن, دویدن و پرش و …) در حدود ۲ تا ۶ برابر وزن بدن, نیرو به پای انسان وارد می شود.
بد نیست بدانیم در زمان راه رفتن چه میزان نیرو به هر پا وارد می شود, و اینکه هر انسان بطور معمول بین ۳ هزار تا ۵ هزار قدم در روز بر میدارد(که این میزان در افراد فعال به ۱۰ هزار قدم و بیشتر نیز می رسد) جای تعجب نیست که مشکلات ناشی از درد پا, یکی از مشکلات رایج در سنین بالا می باشد. تمامی این مسائل نشانگر اهمیت زیاد انتخاب یک کفش مناسب در زمان فعالیتهای روزانه و ورزشی می باشد.
خصوصیات کفش های کتانی
یک کفش کتانی خوب دارای یک سری خصوصیاتی ظاهری و داخلی می باشد که به شرح زیر است که باید به آنها توجه شود.
-جذب شوک: لژ بکار رفته در پاشنه کفش پا را در هنگام برخورد با زمین در هنگام راه رفتن محافظت می کند. بیشتر کفش های ورزشی لژ دارند ولی کفش های پیاده روی در قسمت پاشنه لژ بیشتری دارند. کفش ورزش هایی مانند تنیس و بسکتبال به دلیل نحوه حرکت در آن ها لژ بیشتری در قسمت جلویی دارند و به همین دلیل کفش های ورزشی برای پیاده روی طولانی مناسب نیستند.
-تعادل: در کفش های پیاده روی بخشی وجود دارد که از چرخیدن پا جلوگیری می کند. پیاده روی طولانی باعث چرخیدن پا به داخل یا بیرون می شود که حرکتی طبیعی است ولی ممکن است باعث آسیب رسیدن به پا یا درد شود.
-طول کفش: در بسیاری از افراد اندازه دو پا کمی با هم تفاوت دارند و مهم است که در هنگام خرید کفش با پای بزرگتر اندازه شود. دقت کنید که در جلوی کفش به اندازه ۱٫۲ سانت با بلند ترین انگشت پای بزرگتر فاصله باشد. اطمینان حاصل کنید که پاشنه پا در کفش نمی لغزد و در صورت وجود این حالت سایز کوچکتر کفش را امتحان کنید. همه انگشت های پا باید با رویه کفش فاصله مناسب داشته باشند تا در هنگام راه رفتن به آنها فشار وارد نشود.
-عرض کفش:عرض کفش به اندازه طولش مهم است ولی بیشتر اوقات نادیده گرفته می شود. هنگامی که کفش را می پوشید نباید کناره های آن از فرم اصلی خارج شوند. اگر پای شما به کناره کفش فشار وارد می کند کفش برای شما باریک است و باید کفش های پهن تر را امتحان کنید. کفش های پیاده روی مانند کفش های مهمانی نیستند و دلیلی برای به زور جا دادن پا در کفش وجود ندارد.
-قوس کف کفش:معمولا در یک مدل انتخاب قوس های مختلف ممکن نیست ولی بهتر است مدلی که ساپورت بهتری برای پا فراهم می کند انتخاب شود. نکته مهم در انتخاب کفش این است که مانند لباس سایز درج شده روی آن مهم نمی باشد و طوری که کفش در پا قرار می گیرد اهمیت بیشتری دارد. ممکن است برند های مختلف تا حدودی در اندازه با هم متفاوت باشند. حتما کفش پیاده روی مناسب انتخاب کنید تا از درد و آسیب دیدگی پا جلوگیری شود.
-پاشنه پا:پاشنه کفش باید خوب و راحت و نه تنگ باشد.شما میتوانید کفشتان را بنددار کنید ولی به طوری که بتوانید پایتان را به راحتی بیرون بیاورید.به این صورت در هنگام پیاده روی میتوانید محکم گام بردارید.
توجه: کتانی بخرید که انگشت شست پا، به راحتی در آن حرکت کند و بین نوک انگشت و لبه جلویی کفش، حدود ۱ سانتی متر فاصله باشد. در هنگام خرید، پوشیدن دو لنگه کفش ضروری است. در بیشتر افراد، سایز یکی از پاها، بزرگتر از دیگری است. بهترین زمان برای کتانی اورجینال مردانه بعد از ظهر است؛ به طور طبیعی پاها در بعد از ظهر متورم‌تر هستند. اندازه پای افراد با افزایش سن، کم و زیاد شدن وزن و حتی در بارداری تغییر می‌کند. پس ملاک قرار دادن سایزهای قبلی اشتباه است.
چند مدل کفش کتانی مردانه
کفش‌های کتانی از دهه‌ها قبل به یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین کفش‌ها تبدیل شده‌اند. اگرچه خاستگاه این کفش‌ها به ورزش و فعالیت‌های بدنی بازمی‌گردد. اما اکنون کفش‌های کتانی از جنبه مد و فشن اهمیت بیشتری دارند و جنبه ورزشی آن‌ها در اولویت بعدی قرار گرفته است. این کفش‌ها هم مثل هر نوع کفش مردانه دیگر ترندهای خاص خود را دارند و ما هر فصل با مدل‌های جدید کفش کتانی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف مواجه هستیم که انتخاب‌های متعددی را پیش روی ما قرار می‌دهند. امسال هم مانند هر سال و هر فصل دیگری ترندهای جدیدی از کفش‌های کتانی مردانه معرفی شده است که آشنایی با آن‌ها به انتخاب بهتر و موفق‌تر کمک می‌کند.
کتونی ساق کوتاه

این کتونی ها برای تیپ‌های ساده بسیار مناسب است. دانشجویان یا کسانی که مدت طولانی در خیابان راه میروند ، پوشیدن این نوع از اسنیکرها برایشان مفید خواهد بود.
کتونی ساق بلند

اشخاصی که دارای قد بلند هستند با پوشیدن کتونی های ساق بلند میتوانند قد خود را کوتاه‌تر نشان دهند، در مقابل، پوشیدن این اسنیکر به افراد قد کوتاه توصیه نمی‌شود زیرا باعث می‌شود قدشان را از آنچه که هست کوتاه‌تر جلوه دهد.

کتونی میدتاپ

این نوع از کتونی ها بسیار شبیه کتونی های ساق بلند است با این تفاوت که ساق کوتاه‌تری دارند.
کتونی رانینگ

این مدل‌ها به دلیل راحتی بیش از اندازه و همچنین ست شدن آن با انواع شلوار و لباسهای بالاتنه در جامعه از محبوبیت بالایی برخوردار است. احتمالا هر کس در پوشش خود حداقل یکبار پوشیدن این مدلها را تجربه کرده است.

کتونی تنیس

این مدل از کتونی ها می‌توانند در انواع پارچه‌ای ، چرم و چرم سوئدی باشند. شرکت های همچون نایک ، نیوبالانس در تولید و عرضه این مدل از کتونی ها موفقیت خوبی داشته‌اند.
معیارهای انتخاب کتونی
کتونی ها جزو کفش هایی است که برای هر فصلی می توان آنها را استفاده کرد. البته در فصل تابستان که هوا گرم است بهتر است در انتخاب نوع این کفش ها دقت بیشتری به خرج دهید.کفش کتانی را تنها می توان با سبک های روزمره، نیمه رسمی و ورزشی (اسپرت) پوشید. البته گاهی اوقات در برخی صحنه های مد کفش های کتانی مردانه را همراه سبک های رسمی نیز استفاده می کنند
کتونی حرفه ای به گونه ای طراحی می شود که فصل زمستان و تابستان برایش فرقی نمی کند. بسته به کیفیت آنها جریان هوا در بهترین شکل ممکن صورت می گیرد. طراحی و الیاف داخلی به شکلی است که بدون هیچ دردسری می توان در هوای گرم تابستان آنها را پوشید و نگرانی از بابت دمای هوا نداشت. البته این به شرطی صدق می کند که کفش کتانی با کیفیتی خریداری کنید.
زمانی که صحبت از انتخاب می شود، باید چند شاخصه را در نظر داشت.که رنگ، راحتی و وزن جزو اصلی ترین ملاک های انتخاب کفش هستند.
در فصل بهار و تابستان خوب بهتر است از رنگ های خنثی و روشن استفاده کنید. بعد از انتخاب رنگ معمولاً به راحتی کفش باید توجه کرد.هیچ کس نمی خواهد کفش های عذاب آور را صرفا به بهای زیبایی آنها، چند ماه استفاده کند. در ضمن نیز در نظر داشته باشید که کفش مهمترین پوشش هر فرد به لحاظ پزشکی است. پاهای شما به طور مستقیم و غیر مستقیم روی تمامی اعضای بدن شما (ستون فقرات، کمر، زانوها و …) تأثیر دارند و تنها فاصله ی بین شما و زمین هستند. کفش های استاندارد نباید وزن زیادی داشته باشند.
ازرنگ های خنثی می توان بژ،سفید، مشکی، خاکستری و … و از رنگ های روشن می توان آبی کمرنگ و … را نام برد.که در زیر به توضیح تعدادی از انها پرداخته شده است.
– رنگ های خنثی: بین رنگ ها، رنگ های خنثی برای کفش کتانی حرف اول را می زند. رنگ های خنثی به راحتی با بیشتر سبک های پوشش منطبق می شوند. البته رنگ مشکی با وجود زیبایی خاصی که دارد ممکن است به دلیل جذب حرارت بالا انتخاب اول خیلی افراد نباشد. رنگ های سفید، بژ و خاکستری ایده آل ترین رنگ ها برای بهار و بخصوص تابستان هستند.
– رنگ سبز: رنگ سبز نماد سرزندگی، طبیعت و پویایی است. البته سعی کنید برای کفش هایتان رنگ بسیار غلیظی استفاده نکنید. ترکیبی از دو رنگ سبز و سفید، سبز و مشکی یا سبز و خاکستری نیز می تواند انتخاب مناسبی باشد.
– رنگ های روشن و شاد: فصل بهار و تابستان رنگ های روشن برای کفش کتانی ایده آل هستند. رنگ هایی مثل قرمز، آبی، صورتی (به صورت ترکیبی با رنگ های دیگر برای آقایان) و زرد را می توان در انتخاب کتانی مورد نظر داشت.
نوستالژی نقش مهمی را در دنیای مد و فشن ایفا می‌کند و تاثیر زیادی روی حرکت‌ها و ترندهای آن دارد. حتما درباره چرخه سی ساله مد شنیده‌اید و می‌دانید که ترندها پس از سه دهه مجددا در شکلی مدرن‌تر تکرار می‌شوند و از آن‌جایی که به پایان دهه ۲۰۱۰ نزدیک می‌شویم به زودی شاهد ظهور مجدد ترندهای دهه نود میلادی خواهیم بود. جالب است بدانید که این تحول از هم اکنون شروع شده است و استارت آن هم از کفش‌های کتانی زده شده است. دهه نود با کفش‌های کتانی بزرگ و لژدار و با نیمرخ غیرمعمول شناخته می‌شود (کتانی‌های معروف استیو جابز را به خاطر بیاورید) در آن زمان کفش‌های کتانی معمولا رنگ‌های نئون و شبرنگ داشتند و در رنگ بندی‌های متنوعی ارائه می‌شدند. اکنون هم این ترندها را می‌توانید در مدل‌های جدید کفش کتانی ببینید. برندهای معروف کفش کتانی مثل آدیداس و ریباک کفش‌هایی با این سبک و سیاق به بازار عرضه کرده‌اند که برای یادآوری گذشته هم که شده بد نیست یک مدل از آن‌ها را تهیه کنید و به استایل خود رنگ و لعابی بدهید.
کفش‌های کتانی از گذشته برای ورزش، پیاده روی و فعالیت‌های فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. طبق آمار ۷۵ درصد از کفش‌های کتانی که در ایالات متحده به فروش می‌رسند برای ورزش و به عنوان کفش راحتی روزمره استفاده می‌شوند. اما این آمار و قراردادها مربوط به گذشته است. با تغییرات و خلاقیت‌هایی که در طراحی کفش‌های کتانی جدید صورت گرفته است آن‌ها به کفش‌هایی شیک و بااستایل تبدیل شده‌اند بدون آن که در اصل و هویت آن‌ها دست برده شود. این تغییر و تحول در سایر بخش‌های استایل ورزشی هم صورت گرفته است و امروزه سبک شیک پوشی از نوع ورزشی (Athleisure) یک سبک شناخته شده و مورد قبول است.پس حالا دیگر مجبور نیستید کفش کتانی خود را فقط برای پیاده روی یا ورزش بپوشید چون این کفش‌ها به اندازه کافی شیک هستند که به عنوان کفش سطح بالای شما هم مورد استفاده قرار بگیرند و شما بتوانید در عین راحتی شیک هم باشید.

About modir

Check Also

معرفی انواع کتونی آدیداس ۲۰۱۹

معرفی انواع کتونی آدیداس بی شک امروزه برند آدیداس برای کسی نا آشنا نیست. برندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *